Ozon Kullanım Alanları

Marketlerde Ozon Kullanımı

market

Resimde bir süpermarketin meyve-sebze reyonunda ozon gazı uygulaması görülmektedir.

Devamını oku...

Hayvancılıkta Ozon Kullanımı

Kanatlı Hayvan Üretiminde Ozon Uygulamaları

kanatli-hayvan

Ozon kuvvetli ve etkili bir sterilant olarak bakterilerin inaktive edilmesinde kullanılmaktadır.

Ambalajlama esnasında ozon kullanımı bakteri üremesini engellediği gibi ambalajdan ürüne olabilecek kontaminasyonu da engeller. Böylelikle ürün tazeliğini daha uzun süre korurken buna paralel olarak raf ömrü de artar.

Devamını oku...

Su Dezenfeksiyonunda Ozon Kullanımı

Ozon oksidasyon gücü çok yüksek ve bilinen en güçlü dezenfektandır. Yüksek oksidasyon gücü bakterilerin yok edilmesinde çok etkilidir. Ozonun suya 4 ile 10 dakika arasında uygulanması suyun dezenfekte olması için yeterlidir. Virüsler çok küçük boyutlarda olduğu için parazitik bir biyolojik kümeler oluşturmaktadır Virüslerin bakteri filtreleri ile tutulmaları mümkün değildir.

Suyun durumuna göre 0.1 ile 0.5 mg/lt ozon verilmesi ,bakterileri %99.99 oranında öldürmesi için yeterlidir.Ozon özellikle ortamda su bulunduğunda biyosid etki gösterir. Ozonun bu biyosid etkisinden, yaygın olarak içme sularının dezenfeksiyonunda yararlanılmaktadır. Suda 2 mg/lt ozon bulunması halinde birkaç dakika içinde canlı mikroorganizma sayısı %99 oranında azalmaktadır. Diğer taraftan, ozon patojen virüsler üzerinde de öldürücü etkiye sahiptir.
İçme ve kullanma sularında ozon uygulaması ülkemizde uzun zamandır kullanılan bir yöntem olmakla beraber TSE tarafından onaylanmış ve TS EN 1278 nolu standartta yayımlanmıştır.

Devamını oku...

Sağlık Sektöründe Ozon Kullanımı

Hastanelerde Ozon Kullanımı

Hastaneler Ozon kullanımının en yaygın olarak kullanılabileceği kapalı mekanlardır.

Hepimizinde çok iyi bildiği gibi ,çoğumuz hastanelere tedavi olmaya gittiğimizde yada bir yakınımızı ziyarete gittiğimizde bir başka hastalık kapıp gelmekten korkarız. Doğası gereği en hijyen olması gereken ,aynı zamandada en çok hastalık bulaşma riskinin olduğu mekanlardır hastaneler.

Genellikle temizlik şirketlerine ihale edilmiş ve geleneksel yöntemlerle temizlik ve hijyen sağlanmaya çalışılmaktadır.Kullanma suları klorla dezenfekte edilmekte,yer ve yüzey dezenfektasyonu çamaşır suyu ve deterjanlarla yapılmaktadır. Bakıldığında hepsi insan gücü ve dikkatini ön plana çıkartmakta ve kimyasal madde kullanımını kaçınılmaz kılmaktadır.

Devamını oku...

Otellerde Ozon Kullanımı

Otellerde, konferans ve toplantı salonlarında, odalarda, oda tuvaletlerinde, ortak alanlar; restoranlar, spor salonları;  yemekhaneler, gıda depoları vb. Ozon koku giderimi ve dezenfeksiyon konusunda geri dönüşümsüz en etkili bir yöntemdir.

Ozon kokuları maskelemez; tamamen yok eder!

Otellerde ozon dezenfeksiyon tam bir steril ortam yaratılır. Ozon bakteri ve sporları, havada dolaşan mikropların tamamını yok eder.

Devamını oku...